Okolica

Witamy na Kaszubach

Kaszuby to kraina położona w Polsce północnej, głównie na pomorzu gdańskim. Leży pomiędzy Morzem Bałtyckim, Gdańskiem, Chojnicami i Lęborkiem. Jest to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych regionów Polski, czasem nazywany krainą 3000 jezior (Tak, na Kaszubach jest 3000 jezior, a na Mazurach tylko 1000. Jednak jeziora mazurskie są większe od kaszubskich). Ta ziemia jezior, lasów, łąk i pagórków często jest nazywana “Szwajcarią Kaszubską”, co w pełni oddaje jej arkadyjskie piękno i bogatą tradycję.

Jezioro Białe

Jezioro Białe

Kaszuby to przede wszystkim kraina głębokich, czystych jezior polodowcowych. Niektóre z nich są tak małe, że można je pokonać wpław, inne zaś liczą nawet kilka kilometrów długości i mają około 50 metrów głębokości. Prawie we wszystkich da się złowić szczupaki, pstrągi, płocie czy węgorze.

Bocian mieszkający w centrum wsi

Bocian mieszkający w centrum wsi

Unikalne położenie naszej wsi wyróżnia ją nawet na tle innych miejscowości oddalonych o kilka kilometrów. Dzięki takiemu położeniu panuje tu specyficzny mikroklimat, właśnie dlatego śnieg utrzymuje się tu kilka tygodni dłużej niż w otaczających miejscowościach.

Widok z posesji na otaczające lasy

Widok z posesji na otaczające lasy

Dlaczego Kaszuby są aż tak atrakcyjne na tle innych regionów w Polsce? Można powiedzieć że nastąpiła cała kumulacja przyczyn. Jedną z najważniejszych jest lądolód, który formował tę krainę dużo częściej niż inne regiony i w dodatku na samym końcu. Przez to mamy piękne krajobrazy i wspaniałe jeziora. Ale to nie wszystko. Przez to, że mamy ziemie gorszej jakości nie rozwinęły się tu wielkie latyfundia i średnio gospodarstwo rolnicze mierzy tu poniżej 5 hektarów. No i ostatnim ogniwem są sami mieszkańcy - Kaszubi, którzy potrafią żyć w zgodzie z naturą i nie niszcząc jej czerpią obustronne korzyści. W dodatku na Kaszuby przyjeżdża stosunkowo mało turystów, dzięki czemu przyroda pozostaje nie zmieniona i nie zniszczona po ich wyjeździe.